Autor: dr. Hiromi Shinya alte cărți de autor(i)
Traducere: Liviu Mateescu
Data apariţiei: aprilie 2014
Număr de pagini: 152
Format: 13x20 cm
ISBN: 978-606-8566-03-0
|
|
|
Prezentarea cărţii
Enzima întineririi
În cartea deschizătoare de drumuri Enzima miracol - dr. Hiromi Shinya îşi prezenta teoria enzimelor sursă şi modul în care acestea influenţează longevitatea.
În cartea de faţă, autorul introduce ideea unei noi categorii de enzime, capabile să inverseze deteriorările produse de înaintarea în vârstă prin curăţarea celulelor senescente sau "zombi", pe care ultimele cercetări ştiinţifice le arată ca fiind cauza principală a îmbătrânirii.
În paginile cărţii de faţă vei afla:
- cum reuşesc enzimele întineririi să distrugă celulele zombi
- de ce alimentele de culoare vişinie contribuie la îmbunătăţirea vederii şi a memoriei; de asemenea, este prezentat un plan complet cu ajutorul căruia poţi să-ţi activezi enzima întineririi şi să-ţi revitalizezi sănătatea
- totul despre comutatorul cancerului
- de unde ştiu celulele ce trebuie să facă.
Ştim că un număr tot mai mare de oameni suferă de demenţă, de Alzheimer sau de efectele unui atac cerebral.
Celulele îmbătrânite pot să ne facă, de asemenea, mai sensibili la bolile infecţioase. Aceste celule pot chiar să ducă la cancer.
Esenţa vitalităţii şi sănătăţii noastre este dată de buna funcţionare a celulelor organismului. Doctorul Hiromi Shinya este inventatorul chirurgiei colonoscopice, contribuind şi la proiectarea instrumentului folosit în acest tip de operaţii.
Printre cele peste trei sute de mii de persoane tratate de el s-au numărat preşedinţi de ţări, prim-miniştri, staruri de film, muzicieni celebri.
În prezent, este profesor de chirurgie la Colegiul de Medicină Albert Einstein din New York şi şeful Unităţii de Chirurgie Endoscopică de la Centrul Medical Beth Israel.
|